17/04/2018 Ενημερωτική εκδήλωση για το πρόγραμμα "ERA-MobilCar.GR" από την ΔΑΣΤΑ ΔΠΘ

Ενημερωτική εκδήλωση για το πρόγραμμα "ERA-MobilCar.GR" από την ΔΑΣΤΑ ΔΠΘ

Σας προσκαλούμε στην ενημερωτική εκδήλωση του προγράμματος "ERA-MobilCar.GR" που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 24 Απριλίου 2018, στην αίθουσα 2 του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής, ΔΠΘ, στην Αλεξανδρούπολη και ώρα 12 με 1μ.μ.

Το Πρόγραμμα "ERA-MobilCar.GR" HORIZON 2020 έχει ως απώτερο στόχο την καταπολέμηση της ανεργίας στους ερευνητές, με ιδιαίτερη έμφαση στη μείωση της διαφυγής των ερευνητών από την Ελλάδα (φαινόμενο Brain Drain).

Η Δομή Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, συμμετέχει στο Πρόγραμμα Horizon 2020 "ERA-MobilCar.GR" (ΚΕ-81875, Επ. Υπεύθυνος: Μπότσαρης Παντελεήμων, Καθηγητής Τμήματος Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης ΔΠΘ) σε συνεργασία με το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ), το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο, το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών.

Εκ μέρους της ομάδας υλοποίησης του έργου