Καλώς ήρθατε στο Δικτυακό τόπο του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής!

To Τμήμα Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής (ΜΒΓ) του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης (ΔΠΘ) λειτουργεί στην Αλεξανδρούπολη και είναι το μοναδικό Τμήμα στην Ελλάδα που παρέχει σπουδές στα συγκεκριμένα αντικείμενα των Μοριακών Βιοεπιστημών που βρίσκονται στην καρδιά της καινοτομίας στους τομείς της Υγείας, των Τροφίμων, του Περιβάλλοντος και της Αγροτικής ανάπτυξης. Το Τμήμα δέχτηκε τους πρώτους προπτυχιακούς φοιτητές το 2000. Σήμερα φοιτούν περίπου 700 Προπτυχιακοί φοιτητές, 93 Μεταπτυχιακοί φοιτητές καθώς και 40 Υποψήφιοι Διδάκτορες, ενώ έχουν ήδη απονεμηθεί 1079 πτυχία σε Μοριακούς Βιολόγους - Γενετιστές, 64 Μεταπτυχιακά Διπλώματα Σπουδών και 39 Διδακτορικά Διπλώματα. Το Τμήμα έγινε αυτοδύναμο το 2012 και σήμερα αριθμεί 24 μέλη ΔΕΠ που έχουν εκπαιδευτεί και εργαστεί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Όραμα του Τμήματος ΜΒΓ είναι να παρέχει υψηλού επιπέδου έρευνα, εκπαίδευση και κοινωνικό έργο με στόχο την εξέλιξή του σε έναν φορέα με ηγετικό ρόλο στις Βιολογικές και Βιοϊατρικές επιστήμες τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη.

odigos2019jpg Page1

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΜΒΓ 2019

Κατεβάστε τον κανονισμό εδώ

masternewjpg Page1

Παράταση υποβολής αιτήσεων έως 30 Σεπτεμβρίου 2019

DPMS20092019

Παράταση υποβολής αιτήσεων έως 20 Σεπτεμβρίου 2019

Afisa molbioresjpg

afisa pms final2

Μαρουλάκου Ιωάννα

MAROULAKOU-photo

Καθηγήτρια Γενετικής

Γραφείο: Ισόγειο, κτίριο 10
Τηλέφωνο: +30-25510-30666
Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Eργαστήριο: Ισόγειο, κτίριο 10

Συνημμένο αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα

Απόφοιτοι

Αν είσαι απόφοιτος του Τμήματος μας, μπορείς να καταχωρήσεις τα στοιχεία που αφορούν στην τωρινή φάση της σταδιοδρομίας σου στο http://mbg.duth.gr/apofoitoi

Τα δεδομένα δεν δημοσιοποιούνται, αποτυπώνονται σε στατιστικούς δείκτες, και είναι διαθέσιμα μόνον στο ΤΜΒΓ.

Δήλωση Πολιτικής Ποιότητας

1 copyjpg

Πρόταση Ακαδημαϊκής Πιστοποίησης ΤΜΒΓ

jpg Page1

Σχεδίαση λογότυπου - Φωτογραφίες Ιστότοπου

logo moriaki clear

Ο λογότυπος του ΤΜΒΓ σχεδιάστηκε από την κα. Ε. Κουτσογούλα της οποίας το σχέδιο επελέγη μετά από διαγωνισμό που πραγματοποιήθηκε το καλοκαίρι του 2013. Οι φωτογραφίες του Ιστότοπου είναι από τον φοιτητή του ΤΜΒΓ, κ. Άγγελο Ρούπα.

Χάρισε ζωή...είναι στο αίμα σου...!

Επισκευτείτε μας στο ομώνυμο προφιλ στο fb για να ενημερωθείτε για τις δράσεις μας και τις αιμοδοσίες. Εmail:  exaimatosfoitites@gmail.com

mbgsiteNew

Μητρώα Αξιολογητών Τμήματος ΜΒΓ